CERTYFIKATYJesteśmy SMART

Konkurs był 3-etapowy, dlatego uczniowie przygotowywali się do niego kilka tygodni.

            Na zajęciach komputerowych zarówno w klasach starszych jak i młodszych uczniowie zapoznali się z ideą konkursu oraz jeszcze bliżej z nowymi technologiami. Pozyskana w ten sposób wiedza pozwoliła im, nie tylko wzbogacić swój warsztat uczniowski, ale i uaktywnić się poprzez przygotowanie do realizacji zadań konkursowych. Uczniowie klasy piątej i szóstej:  Wiktoria Gajewska, Paulina Chrąchol, Jakub Nóżka i Zuzanna Kuc nakręcili z pomocą p. Barbary Kielar film ukazujący możliwości rozsądnego korzystania  z telefonów komórkowych w celu, np. wyszukania informacji potrzebnych do przygotowania się do zajęć szkolnych i rozwijania własnych pasji, odnalezienia drogi, rozwiązania zadania z matematyki.

Kilkunastu chętnych uczniów wzięło udział w konkursie plastycznym, który polegał na wykonaniu pracy przedstawiającej możliwości wykorzystania urządzeń mobilnych w różnych sytuacjach – do zabawy, nauki i rozwoju. Uczniowie pracowali w komputerowych programach graficznych. Przy tworzeniu swoich małych dzieł musieli wykazać się wieloma umiejętnościami obsługi takiego programu. Niezbędne przy tym okazały się dodatkowe umiejętności, np. pracy z edytorem tekstu, poszukiwanie informacji czy różnej grafiki w Internecie, znajomość operowania wieloma funkcjami programu graficznego, m.in.: „zaznacz – kopiuj – wytnij – wklej”, „obróć – przerzuć”, „zmień rozmiar”, itp.  

Prace w formie plików jpg zostały wysłane do jury konkursu.

            Podsumowaniem wszystkich w/w działań było przeprowadzenie, w dn. 4 X 2016 r., Szkolnego Dnia Technologii. Uczniowie klas młodszych mieli zorganizowane zajęcia polegające na zabawach z wykorzystaniem własnych urządzeń mobilnych. Zabawy, w tym korzystanie z różnych aplikacji i gier, fotografowanie odbywały się pod kontrolą nauczycieli, którzy chętnie bawili się wspólnie ze swoimi wychowankami. Natomiast starsi uczniowie wzięli udział w prezentacjach swoich umiejętności obsługi komputera, tabletu, smartfona podczas wewnątrzszkolnego turnieju wiedzy praktycznej na temat wykorzystania tych urządzeń w życiu codziennym i w nauce.

            Szkolny Dzień Technologii rozpoczął się od obejrzenia filmu nakręconego przez uczniów kl. V-VI oraz zaprezentowania przez p. Jerzego Zubera możliwości technicznych smartfona i tabletu. Jak się okazało, urządzenia te to potężne narzędzia technologiczne, skrywające w sobie ogromne możliwości, o których do tej pory niewielu z nas wiedziało, a wręcz nie miało pojęcia. Następnie uczniowie sami popisywali się swoją wiedzą i umiejętnościami wykorzystywania  urządzeń mobilnych do nauki, zabawy, odpoczynku, rozwiązywania różnorodnych codziennych problemów.  Niektórzy okazali się prawdziwymi mistrzami mobilnej klawiatury, czym zadziwili swoich rówieśników i nauczycieli.

W tym dniu udostępniono uczniom szkolną sieć Wi-Fi, aby mogli pod okiem nauczycieli ściągać sobie nowo poznane aplikacje ułatwiające życie każdego ucznia. Jedni uczyli się nowych możliwości własnego smartfona,  a inni im w tym pomagali, ucząc mniej doświadczonych kolegów, jak korzystać z nowo zainstalowanego translatora, planu lekcji, czy interaktywnego słownika ortograficznego lub słownika polsko-angielskiego. Aby wszyscy korzystający ze szkolnego Internetu pamiętali, że biorą udział w konkursie Jestem SMART, udostępniona sieć Wi-Fi otrzymała właśnie nazwę „SMART”.

O doskonałej znajomości urządzeń i wysokim poziomie umiejętności uczniów ich obsługi oraz wykorzystania mogliśmy przekonać się również podczas turnieju, którego uczestnikami były 3-osobowe drużyny z kl. IV – VI. Zespoły miały do wykonania 10 zadań.

Zadania te polegały nie tylko na znajomości teoretycznej wiedzy przez uczestników. Liczyła się również pomysłowość i kreatywność. Zawodnicy pracowali na różnym sprzęcie, który podłączony był do szkolnego Internetu. Ich pracę oceniało jury w składzie: p. dyr. Joanna Mazanka, p. informatyk/ matematyk – Joanna Zawada i p. Małgorzata Rasała – nauczycielka przyrody. Jury miało trudne zadanie wyłonienia zwycięzcy. Jednak po naradzie zdecydowało się przyznać:

I miejsce drużynie z kl. V, którą reprezentowali: Jakub Nóżka, Wiktoria Chądzel i Adam Giedrewicz

- dwa równoległe miejsca II-gie zawodnikom z kl. IV i VI. Drużyna czwartoklasistów to: Ania Sowa, Wojtek Żydek i Kacper Winnicki. W skład zespołu szóstoklasistów weszli: Mateusz Samuła, Jakub Zakrawacz i Konrad Wołczyński.

            Po turnieju wszyscy uczniowie, którzy w tym dniu przynieśli ze sobą własne urządzenia mobilne, udali się na salę gimnastyczną na wspólną sesję fotograficzną. Uczniowie robili sobie również zdjęcia przy dekoracji, która ustawiona w holu szkoły informowała wszystkich wchodzących do niej o naszym piątkowym wydarzeniu technologicznym.

data dodania: 2016-11-06