CERTYFIKATYAktualności

 • Klasy II i 0 z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy

  Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się już od wczesnych lat. Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.

  W czwartek 25 października dzieci kl. „0” i II wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy. Wszyscy spotkaliśmy  się tam z ciepłym i życzliwym powitaniem. We wnętrzu biblioteki,  zawierającym  oczywiście różnorodne książki, czasopisma i pozycje multimedialne na dzieci czekała niespodzianka w postaci zabawy w podchody, których tematem przewodnim był spacer po zabytkowym Pałacu Opatów Cysterskich. W ten niecodzienny i atrakcyjny sposób dzieci miały możliwość zwiedzić całą bibliotekę (wypożyczalnię dla dzieci i dorosłych, czytelnię, dział multimedialny, magazyn biblioteczny, Salę Cysterską oraz piwnicę). Nasi uczniowie szukali Opatów Cysterskich i ukrytego skarbu biblioteki. Odczytywali polecenia ze znalezionych listów i wykonywały zadania, w ten sposób zwiedzając pomieszczenia biblioteki. Zapoznały się również z zasadami funkcjonowania biblioteki, sposobami wypożyczania książek i pracą bibliotekarza. Zakończeniem podchodów było odnalezienie skrzynki skarbów, w której były pamiątkowe zakładki do książek dla wszystkich.

                Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze, a nasi podopieczni wyszli bogatsi o nowe doświadczenia czytelnicze i informacje.

  Celem wizyty było rozwijanie wśród dzieci zainteresowań czytelniczych.

  Dziękujemy za tą ciekawą przygodę i otrzymane zakładki, które przydadzą się do czytanych książek.

  data dodania: 2017-10-29

 • Dzień Krajobrazu 2017

  Nasza szkoła mieści się na wsi. Czy krajobraz wsi Strzelce jest warty zobaczenia? Czy są tu jakieś ciekawe miejsca? Czy mieszkając lub pracując tutaj wiele lat można jeszcze odkryć jakieś cudowne miejsce? Czy my sami jesteśmy odpowiedzialni za ten krajobraz w którym mieszkamy? Spacer nad rzekę przekonał nas, że tak. I dobrze, że był taki dzień, w którym mogliśmy wybrać się w całkiem nowe nieznane obszary.

  To miejsce blisko szkoły, ale nie prowadzi tam szosa, raczej zarośnięta ścieżka. Wystarczyło zboczyć z drogi 100 metrów i znaleźć się w innym miejscu. Tym razem przewodnikami były dzieci. One wymyśliły sobie przejście przez rzekę na drugi brzeg po kamieniach w sobie znanym miejscu. No niestety był z nimi nauczyciel, czyli ja, i nie pozwoliłam im na to. Nie były zawiedzione, raczej myślały co jeszcze wymyślić w drodze powrotnej. I wymyśliły. Robiły sobie zdjęcia. Przybierały różne pozy. Bawiły się, a ja razem z nimi. Jeszcze jedno. Czarna Woda – rzeka tak niepozorna, wpływa do wsi  naturalnym korytem. Mogliśmy  zobaczyć jakie zostawiła ślady erozji po ostatniej powodzi.

                Utrwaliliśmy spacer na zdjęciach, Odkryliśmy w pobliskim lasku duży dąb, polanę oświetloną Słońcem, zejście do brodu rzeki, bramę  z krzewów i bardzo wilgotny las. Zorganizowaliśmy spacer po wsi Strzelce odpowiadając na apel MEN zachęcający do aktywnego  przyłączenia się w obchody Dnia Krajobrazu.

                                                                                                        nauczyciel przyrodnik Małgorzata Rasała

  data dodania: 2017-10-28

 • Kapsułą czasu do średniowiecza

  W klasie III B piątek - 27 października upłynął pod hasłem: Kapsułą czasu do średniowiecza. Był to kolejny tzw. Dzień okolicznościowy realizowany w ramach klasowego projektu, kontynuowanego już czwarty rok, a mającego na celu rozbudzanie różnorodnych zainteresowań uczniów.

              Sala lekcyjna trzeciaków przeistoczyła się w tym dniu w zamek, a sami uczniowie w mieszkańców średniowiecznego miasta i wsi. Byli więc rycerze, dama dworu, chłopi, wieśniaczki, a nawet koń.

              Dzieci przygotowywały się do tego wydarzenia od kilku dni: czytały legendy/opowiadania o dwóch władcach – Mieszku I i Kazimierzu Wielkim zwanym królem chłopów, opisywały wygląd rycerza, wykonywały na zajęciach technicznych makiety zamków. W piątek na pierwszych dwóch lekcjach pracowały w grupach, poznając m.in.: wystrój średniowiecznej chaty wiejskiej i zamku, zajęcia ludności, ich ubiór, tryb życia. Swoją wiedzę zaprezentowali uczniom klas starszych – czwartej i siódmej. Odwiedzili ich również koledzy z klasy III A.

              Rodzice przygotowali na tę okazję specjalne śniadanie, na które składały się: pszenne bułeczki, chałka i konfitury własnego wyrobu, razowe pieczywo, potrawy rybne i mięsne. Śniadanie miało charakter wspólnego posiłku, a produkty znajdowały się w wiklinowych koszykach owinięte w płócienne serwety, które zastąpiły współczesne śniadaniówki.

              Wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy za ich tak ogromne zaangażowanie i inicjatywę na rzecz tego przedsięwzięcia oraz gratulujemy pomysłowości i inwencji twórczej.     

  data dodania: 2017-10-28

 • III Dolnośląski Konkurs Języka Angielskiego w ramach Konkursu Języka Obcego "zDolny Ślązaczek".

  Czterech uczniów klasy VII reprezentowało naszą szkołę w III Dolnośląskim Konkursie Języka Angielskiego. Do udziału w zmaganiach językowych zaproszono wszystkich uczniów dolnośląskich szkół podstawowych, zainteresowanych przygodą z językiem angielskim. W każdej z poprzednich edycji Konkursów Języków Obcych zDolny Ślązaczek udział wzięło łącznie ponad dziesięć tysięcy uczestników z niemal pięciuset szkół podstawowych. Konkurs dostarczył wiele emocji, dobrej zabawy na platformie e-learningowej i mnóstwo satysfakcji uczestnikom.

  Uczennica Wiktoria Gajewska uzyskała wysoki wynik na etapie szkolnym i tym samym  zakwalifikowała się do etapu powiatowego konkursu. Gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnych etapach.

  data dodania: 2017-10-28

 • Omnibus klasy II

  26 października 2017 roku wszyscy uczniowie klasy drugiej wzięli udział w II edycji klasowego konkursu wiedzy i umiejętności - Omnibus klasy. Już od rana rozpoczęli swoje zmagania o zdobycie największej liczby punktów. Rozwiązywali zadania z edukacji polonistycznej oraz matematycznej. Następnie w obecności jury, wykazali się wiedzą  społeczno – przyrodniczą  wykraczającą ponad program, odpowiadając na pytania w Loterii pytań. Najlepszy uczeń w drugiej klasie przejął tytuł przechodni od Jakuba Śmietany, który był omnibusem w klasie pierwszej. Nad porządkiem i regulaminem konkursu czuwało jury złożone z rodzica, p. Agnieszki Downar oraz wychowawczyni A. Franków. Swoją obecnością zaszczyciła klasę  również p. dyrektor, Joanna Mazanka. Omnibusem klasy II został Paweł Downar.  

                        

                                                                                        Gratulujemy sukcesu!

  data dodania: 2017-10-27

 • Po raz kolejny uczestniczyliśmy w akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia

  Tradycyjnie już przed Świętem Zmarłych Samorząd Uczniowski wraz z Radą Wolontariatu zorganizował zbiórkę zniczy w ramach akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia, które zostaną wysłane na Ukrainę i Wileńszczyznę.

  Uczniowie naszej szkoły z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w tym przedsięwzięciu. Udało się zebrać 231 biało-czerwonych zniczy. Najwięcej, bo aż 60 świec przyniosły dzieci z klasy III A oraz uczniowie z klas II i I - po 28 zniczy. Klasom tym zostaną  wręczone pamiątkowe dyplomy.

  Wszystkim uczniom i im rodzicom składamy serdeczne podziękowania za udział w tej szlachetnej akcji.

  data dodania: 2017-10-26

 • Poznajemy zawody naszych rodziców – strażak.

  24 października w klasie „0” dzieci spotkały się z ciekawym gościem. Przybył do nas strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzelcach, pan Paweł Fik. Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się na czym polega praca strażaka, jak się należy zachować, kiedy zauważymy pożar,  w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną oraz utrwalone zostały numery alarmowe.

  Pan strażak w  interesujący sposób dokonał prezentacji stroju strażaka – ratownika oraz urządzeń używanych w trakcie akcji ratowniczej. Przeprowadził z dziećmi rozmowę na temat bezpiecznych zasad zachowania w domu i przedszkolu. W trakcie dyskusji panowała atmosfera przepełniona emocjami, dzieci chętnie odpowiadały na pytania i zadawały swoje.

  Odbył się profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego. Dzieci zostały zapoznane z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej – oceną sytuacji poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem pomocy oraz podstawami podtrzymywania życia. Po prezentacji dzieci chętnie ćwiczyły wykonywanie czynności ratunkowych pod okiem naszego gościa.

  Dużą atrakcją było przymierzanie kasku strażackiego, rękawic i butów.

  Dzięki spotkaniu dzieci poznały ciężką i odpowiedzialną pracę strażaka; dowiedziały się jak dbać o własne i innych bezpieczeństwo; poznały odpowiednie zachowania w trudnych sytuacjach.

  Dzieciom bardzo spodobał się zawód strażaka i większa część grupy postanowiła w przyszłości nim zostać.

  Serdecznie dziękujemy panu Pawłowi Fik za poświęcony nam czas, jak i za przekazanie ciekawych wiadomości.

  data dodania: 2017-10-26

 • Redaktorzy naszej szkolnej gazetki z wizytą w siedzibie Wiadomości Świdnickich

  W dniu 23 października 2017 r. uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią – Panią Martą Kondzior odwiedzili redakcję gazety lokalnej „Wiadomości Świdnickie”.

  Młodzi redaktorzy gazetki szkolnej „W szkole jest wesoło” przekroczyli progi redakcji popularnego lokalnego tygodnika, by dowiedzieć się, na czym polega praca profesjonalnego zespołu redakcyjnego. W siedzibie gazety zostali szczegółowo zapoznani z pracą dziennikarza, reportera, marketingowca, kamerzysty, a nawet sekretarza. Mieli również okazję wcielić się w rolę właściciela firmy, który chce zamieścić ogłoszenie dotyczące reklamy swojego miejsca pracy, a w związku z tym zapytać marketingowca o wielkość, rodzaj oraz formę ogłoszenia, wynegocjować cenę takiego ogłoszenia. Szóstoklasiści, przed redakcyjnym kamerzystą przeprowadzili także wywiad ze swoją wychowawczynią. W roli reportera wystąpił Jakub Nóżka.

  Ciekawym i pouczającym doświadczeniem była też rozmowa z redaktorem naczelnym - Panem Rafałem Pawłowskim, który z wielką pasją opowiedział o swojej karierze dziennikarskiej, ciekawych doświadczeniach w pracy, odpowiadał na dociekliwe pytania uczniów. Szczególne wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła bardzo miła i przyjazna atmosfera, jaka panowała wśród zespołu redakcyjnego gazety oraz zaangażowanie, z jakim podchodził on do swojej pracy.

  Wizyta w redakcji Wiadomości Świdnickich była wielkim przeżyciem dla naszych młodych redaktorów, którzy mogli się przekonać, że praca dziennikarza nie jest łatwa, choć na pewno bardzo ciekawa, a sam zawód na tyle atrakcyjny, że warto byłoby zastanowić się nad jego wykonywaniem w przyszłości. Ponadto nasz zespół redakcyjny otrzymał wiele cennych wskazówek dotyczących wydawanej w naszej szkole gazetki, a Pan redaktor obiecał odwiedzić nas, by wspólnie i aktywnie popracować nad jej kolejnym numerem.

  data dodania: 2017-10-25

 • Akcja zbierania kasztanów i żołędzi zakończona

  W miesiącu październiku nasza szkoła wspólnie z Nadleśnictwem Świdnica przystąpiła do akcji "Zbieramy żołędzie i kasztany, zimą leśnym zwierzętom je damy". Zebrane kasztany i żołędzie posłużą jako karma dla zwierzyny leśnej, aby pomóc im przetrwać zimę.

  Celem akcji było podnoszenie poziomu świadomości dzieci, kształtowanie postaw aktywnego uczestnictwa w ochronie zasobów przyrodniczych i świadomego oraz racjonalnego ich współużytkowania.

  Zebraliśmy 0,5 tony kasztanów i ponad 30 kg żołędzi. Akcja szczególnie zaowocowała wśród najmłodszych, którzy wyróżnili się w zbiórce.

  I miejsce – kl. „0”

  II miejsce – kl. II

  III miejsce – kl. III b

  W akcji szczególnie wyróżniła się Ania Krupa z klasy „0”, która wraz z rodzicami zebrała aż 5 worków kasztanów.

  Nad całością akcji czuwała pani Milena Dworniczak, która składa podziękowania zaangażowanym w zbiórkę dzieciom, rodzicom, nauczycielom i Pani Dyrektor Joannie Mazance, która zebrane owoce kasztanowca i dębu zawiozła do Nadleśnictwa oraz panu konserwatorowi Zbigniewowi Adamczyk za pomoc.

  data dodania: 2017-10-22

 • Zajęcia otwarte z udziałem rodziców kl.

  W środę, 16.10.2016r. w kl. „0” odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia otwarte dla rodziców. Na początku goście mieli możliwość obserwowania swoich dzieci, które zaprezentowały swoje umiejętności (śpiewały piosenki i przedstawiły inscenizację utworu J. Brzechwy „Na straganie”).

  Dzieci wykazały się znajomością owoców i warzyw, które miały możliwość rozpoznawać nie tylko za pomocą zmysłu wzroku, ale również dotyku i smaku. Nasze przedszkolaki wykazały się wspaniałą znajomością ogrodowych pyszności. Dzieci dzieliły wyrazy na głoski i opowiadały o danym warzywie lub owocu. Zakończeniem zajęć była wspólna produkcja sałatki jarzynowej, którą ze smakiem zjedliśmy razem z naszymi gośćmi. Rodzice mieli również okazję do obejrzenia prac swoich dzieci, poznania przedszkolnych zasad i zwyczajów wdrażanych w codziennej pracy grupy oraz pierwszych osiągnięć swoich pociech.

  Dzieci były szczęśliwe, mogąc pracować i zaprezentować się rodzicom, a dorośli z pewnością opuścili szkołę z poczuciem dumy i zadowolenia.

  Dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie.

  data dodania: 2017-10-19

Strona: 123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172737475767778798081828384858687