CERTYFIKATYAktualności

 • Instrumenty nie tylko potrafią grać, ale i bajki opowiadać

              10 kwietnia, kolejny raz odwiedzili nas przedstawiciele Filharmonii Sudeckiej z Wałbrzycha. Tym razem muzycy „udowodnili” naszym uczniom, że instrumenty nie tylko wydają dźwięki, ale potrafią także „opowiadać”.

              Wysłuchaliśmy bajki o chłopcu, który wraz ze swoim przyjacielem pieskiem, był poszukiwaczem skarbów, rozpoczynającym swoje niesamowite podróże  od leśnej polany. Artyści grając na fletach i improwizując na melodyce oraz keyboardzie poprowadzili nas na leśną polanę, na której bohaterowie bajki za pomocą czarodziejskiej skrzyneczki przemieszczali się do różnych egzotycznych miejsc.

  Najpierw uczniowie „trafili” do kraju arabskiego, na dwór sułtana. Tam zatańczyli taniec arabski, a bohaterowie bajki otrzymali chustę ozdobioną cekinami i klejnotami. Później wszyscy „znaleźli się” w Afryce, słuchając taktów bębna i marakasów oraz naśladując odgłosy: lwów, słoni i małp. Od Afrykanów postacie bajki wzięły naszyjnik zrobiony z egzotycznych owoców i nasion roślin. Na koniec muzycznej przygody trafili do zamku kapryśnej królowej która zaprosiła dzieci do dworskiego tańca, a bohaterom bajki podarowała srebrną bransoletę.

  Chociaż ta muzyczna przygoda była fikcją, wszyscy doskonale bawiliśmy się i jednocześnie uczyliśmy się świata dźwięków wydawanych przez różne instrumenty.

  data dodania: 2015-04-12

 • Szkolne obchody 10-tej rocznicy śmierci papieża Polaka – św. Jana Pawła II

              W przeddzień przerwy świątecznej, dnia 31 marca, uczciliśmy uroczystym apelem 10-tą rocznicę śmierci naszego papieża Polaka – św. Jana Pawła II. Gościem honorowym uroczystości był ks. proboszcz Marcin Czchowski. Uroczystość przygotował z uczniami klasy V p. Jerzy Zuber – twórca prezentacji multimedialnej nt. pontyfikatu Jana Pawła II i aranżer oprawy muzycznej uroczystości, we współpracy z p. Joanną Mazanką – autorką tekstów, i p. Mirosławą Kozak, która zadbała o piękną dekorację plastyczną.

              Apel przywołał wiele wspomnień wśród wszystkich pracowników szkoły, którzy dobrze pamiętają Jana Pawła II. Nasi uczniowie także w skupieniu i z powagą słuchali czytanych tekstów, recytowanych wierszy i śpiewanych piosenek.

  data dodania: 2015-04-12

 • 1 kwietnia prima- aprilis…Czy szóstoklasisto na teście kompetencji się nie pomylisz?

              Takie obawy mieli nasi nauczyciele i rodzice podczas sprawdzianu klasy VI, który przypadł w dniu szczególnym, bo 1 kwietnia. Wtedy wszyscy robimy sobie różne śmieszne figle – migle i dowcipkujemy, ale dla naszych uczniów na pewno nie był to dzień do żartów. Oni musieli się sprężać, wytężać, pocić i „psocić” na sprawdzianie kompetencji .

  Tegoroczny egzamin,  pierwszy i najpoważniejszy dla uczniów kończących szkołę podstawową, miał w tym roku szkolnym zmienioną formułę. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami polonistycznymi, matematycznymi i dodatkowo z j. angielskiego. W maju poznamy wyniki, a do tej pory PROSIMY ! trzymajcie kciuki za naszych - niebawem już -  absolwentów.

  data dodania: 2015-04-12

 • Tradycje Stołu Wielkanocnego

  Od kilku lat nasza szkoła bierze udział w konkursie gminnym Tradycje Stołu Wielkanocnego.  W dniu 29 marca uczestniczyliśmy w XI edycji tej imprezy środowiskowej, na której wyeksponowanych było ponad czterdzieści stołów: kół gospodyń wiejskich, szkół, rad parafialnych, stowarzyszeń i osób indywidualnych z Polski i Republiki Czeskiej, a także z powiatów kurtuskiego i łowickiego.

  Nasz szkolny stół prezentował się bardzo okazale, ponieważ przeważały na nim wielopokoleniowe  dekoracje świąteczne wykonane przez dzieci, ich rodziców oraz dziadków. Ogromnym powodzeniem cieszyły się baranki, zajączki, kurczaczki, jajka – pisanki, kraszanki, malowanki i stroiki. Były to prawdziwe cudeńka, wykonane przeróżną techniką, które rozeszły się w mgnieniu oka – zostały sprzedane. Również podziw, a wręcz zachwyt smakoszy dobrego, tradycyjnego jedzenia wzbudziły kulinarne popisy naszych rodziców, zwłaszcza  przepyszna rolada szpinakowa z łososiem, oraz baby i mazurki.

        Podobnie, jak w latach ubiegłych, i tym razem nasza świąteczna prezentacja okazała się szczególna i wyjątkowa. Dowodem tego była kolejna nagroda i podziękowanie dla koordynatorki organizacji szkolnego stołu wielkanocnego  - p. Mirosławy Kozak i wszystkich tych, którzy przyczynili się do kultywowania tradycji wielkanocnych w naszej szkole.

  data dodania: 2015-04-12

 • Witaj Wiosenko, piękna panienko!!!

  Jak każdego roku witaliśmy wiosnę bardzo wesoło, kolorowo i gwarnie. Radości z powodu jej nadejścia nie było końca przez cały piątek 20 marca. Najmłodsze dzieci i uczniowie z klas I-III wyruszyli przez Strzelce w pochodzie z kwiatami i wykonanymi przez siebie lalkami przedstawiającymi Panią Wiosnę, który prowadziła ogromna kukła Marzanny. Śpiewali piosenki, wznosili okrzyki: Żegnaj Zimo! Witaj wiosno. Roześmiani mieszkańcy machali nam z okien i swoich obejść. Po pochodzie kukła została spalona w naszym parku. W kilka dni po obchodach powitania wiosny cały park zabielił się od zawilców. Warto wiec było zaprosić Panią Wiosnę w nasze szkolne progi.

  data dodania: 2015-04-07

 • Szkolny Dzień Zdrowia

  Szkolny Dzień zdrowia, który miał miejsce 20 marca. 

  to kolejne przedsięwzięcie w ramach starania się naszej szkoły o certyfikat Bezpiecznej szkoły, jednocześnie następne duże zadanie pod hasłem: Bezpieczna szkoła, bezpieczny uczeń.

  Nasza promotorka zdrowia – pani Małgorzata Rasała,  we współpracy z pedagog szkolną - panią Ewa Kryger, opracowała Projekt dotyczący edukacji zdrowotnej „Pierwsza pomoc”. W projekcie tym udział wzięły wszystkie klasy i oddziały przedszkolne. W lutym wychowawcy klas i pani pedagog prowadzili szereg lekcji z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Wykorzystano przy tym filmy edukacyjne, plansze, organizowano warsztaty. Wszystkie oddziały uczestniczyły również w konkursie na hasło promujące zdrowie. Natomiast uczniowie klas młodszych i starszych dodatkowo mieli okazję do pochwalenia się swoją wiedzą na temat zdrowia w drugim konkursie, który przeprowadziła pani Joanna Przyborowska. Finał obu konkursów odbył się właśnie 20 marca. W tym dniu również uczniowie klas III – V, pod czujnym okiem profesjonalisty – przedstawicielki Stacji Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy, prezentowali swoje umiejętności opatrywania ran, bandażowania, mierzenia ciśnienia itp. Ponadto wraz z nauczycielami przeszli kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym wykonywania sztucznego oddychania (resuscytacji).

              Kontynuacją powyższych działań był przygotowany przez grupę dzieci 6-letnich i ich wychowawczynię – panią Joannę Kubicką oraz panią pedagog – Ewę Kryger apel pt. Nie pal przy mnie. Na apel, w dniu 26 marca, zaproszone zostały przedstawicielki świdnickiego SANEPID-u, które zwróciły się z prośbą o przeprowadzenie takiej akcji w naszej szkole. Dzieci zaprezentowały mapy poglądowe, które wykonały na zajęciach, wystąpiły w krótkim przedstawieniu. Plastyczną dekorację wykonały 5-latki.

              Cała impreza prozdrowotna była świetną nauką poprzez zabawę i ćwiczenia praktyczne. Podniosła świadomość uczniów, że i od nich zależeć może zdrowie, a nawet życie drugiego człowieka. 

  data dodania: 2015-04-07

 • Muzyczne powitanie wiosny na ludowo

   

              Marcowe spotkanie z przedstawicielami Filharmonii Sudeckiej z Wałbrzych przebiegło niezmiernie wesoło, z ludowym śpiewem i tańcem. Uczniowie poznawali tradycje wiosenne i wielkanocne regionu lubelskiego. Zaproszeni goście z Wałbrzyskiego Zespołu Ludowego tańczyli polkę, oberka, uczyli przyśpiewek.

              Od rana atmosfera w szkole była wiosenna, a przyśpiewka o kogucie rozbrzmiewała po szkolnych korytarzach.

  data dodania: 2015-03-19

 • Dzień Życzliwości

   

  W ramach przygotowań się naszej szkoły do ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna szkoła podejmowanych jest szereg działań. Jedno z nich dotyczy obowiązku przestrzegania prawa także przez uczniów. Dlatego organizowane były już: lekcje wychowawcze, zajęcia warsztatowe, pogadanki przeprowadzane przez przedstawiciela policji. Uczniowie poznawali pojęcie prawa w różnych aspektach jego znaczenia, tworzyli metaplan, próbując porównać własne lub dostrzeżone niewłaściwe zachowania/postawy z zachowaniami/postawami pożądanymi społecznie. Wspólnie dociekali przyczyn łamania prawa szkolnego, cywilnego i karnego przez młodych ludzi. Starali się na tej podstawie wyciągać i formułować wnioski.

  Pogadanki z policjantem miały na celu uświadomienie naszym uczniom sankcji karnych, jakie im grożą (ich starszym kolegom i ludziom dorosłym) za łamanie prawa.

  W tym roku kontynuacją tego działania były również szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Uczniowie mieli okazję do dzielenia się swoimi wyobrażeniami, marzeniami, problemami. Przygotowali też szereg ciekawych prac: plakaty, wydania albumowe, rysunki, które można było oglądać na wystawce w holu szkoły. Z kolei ciągiem dalszym powyższego przedsięwzięcia było ogłoszenie (przy okazji obchodzenia Święta Kobiet) dnia 9 marca Dniem życzliwości. W tym dniu cała społeczność szkolna nosiła kotyliony uśmiechniętych buziek, słoneczek, serduszek itp. Wychowawcy przypominali wspólnie z uczniami, jak należy okazywać sobie szacunek, co to znaczy tolerancja, uświadamiali o konieczności  przestrzegania praw każdego człowieka oraz zastanawiali się, czy w naszej szkole każdy ich przestrzega.

  data dodania: 2015-03-19

 • Grupowy Dzień Teatralny 6-latków

   

              6 marca to już kolejny wyjątkowy dzień w życiu grupy 6-ciolatków. Dzieci miały bardzo ważne zadanie do wykonania – przygotować według własnego pomysłu inscenizację któregoś z wierszy Doroty Gellner. Dzień wcześniej wykonywały afisze teatralne. Ponadto dodatkowo miały mieć „teatralne” drugie śniadanie. Jak zwykle w realizację tego przedsięwzięcia mocno zaangażowani zostali rodzice, którzy wspaniale wywiązali się ze swojego zadania:

  - Klaudia Sowa przyjechała do szkoły z całą torbą rekwizytów i zarecytowała wraz z Julką Kaczmarską, która wykonała ilustracje do swojej roli, wiersz pt. „Czarodziejski most”;

  - Julkę Gliwę z dwiema reklamówkami rekwizytów przywiózł tato. Dziewczynka wspaniale zaprezentowała się w wierszu pt. „Przyjęcie”;

  - Przemek Żydek i Kubuś Banaś deklamowali wierszyk pt. „Nasza piłka”. Przemek przedstawiał go własnoręcznie wykonanymi kukiełkami, a Kuba przebrał się za piłkarza;

  - wiersz pt. „Urodziny” przedstawiły Klaudia Woźna przebrana za myszkę, Amelka Jagielska i Jena Lee improwizując zrobionymi wspólnie z mamami kukiełkami;

  - Martynka Minartowicz zaprezentowała się z przepięknie wykonanym zajączkiem w utworze pt. „Zajączek, pajączek i jeż” (kukiełkę do późnego wieczora projektowała i szyła mama).

  Dzieci zaprezentowały się przed publicznością 5-latków i uczniów z klas I-III.

              Super smaczne było też śniadanie: jajkowe biedronki Julki Gliwy, śpiące pod plastrem żółtego sera parówkowe ludziki Klaudii Sowy, bananowi dżentelmeni Kuby Banasia i Grzesia Mierzwy, jajeczny kwiatek Olivii Sowy, ciasteczkowy stworek Julki Kaczmarskiej, dziwadełko z pomarańczy Amelki Jagielskiej, motylek i ważka Martynki Minartowicz, wesoła parówkowa pani Sandry Kaweckiej, gruszkowo – jabłkowe stworki Przemka Żydka, uśmiechnięte kanapki innych dzieci.

               Ten wesoły dzień przedszkolaków utrwalony został na zdjęciach, do obejrzenia których zapraszają
  dzieci i wychowawczyni p. Joanna Kubicka. 

  data dodania: 2015-03-19

 • Konkurs recytatorski

  Tradycyjnie już w naszej szkole odbyły się eliminacje gminne Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego PEGAZIK (tym roku jest to jubileuszowa, bo XX edycja zmagań młodych recytatorów). Gościliśmy uczniów i opiekunów ze szkoły w Marcinowicach i z Wir. Jury w składzie: Pani Alicja Synowska, Pani Anna Urbańska i Pani Jadwiga Konstanty wyłoniło zwycięzców i wyróżnionych. Wśród osób, które zakwalifikowały się do kolejnego – powiatowego etapu jest nasza uczennica Justyna Borko. Uwagę jury zwróciła także Zuzanna Kuc, która otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a Justynie życzymy sukcesu w Świdnicy!

  data dodania: 2015-02-21

Strona: 123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172737475767778